KontaktFosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
e-mail: Dziekanat_WF@umk.pl

Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego

obrazek:

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego odbędzie się 14 września (sobota) o godz. 18.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa w Toruniu. Wśród nominowanych do Nagrody są utwory m.in. Jacka Dukaja, Michała Cholewy, Anny Kańtoch, Anny Brzezińskiej, Roberta M. Wegnera, Marty Kisiel.

Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego przyznawana jest od roku 2008 dla polskich pisarzy tworzących w konwencji fantastyki. Jej pomysłodawca i twórca, Andrzej Zimniak, jako główny jej cel wskazywał potrzebę kształtowania rynku literackiego w Polsce przy udziale badaczy, którzy zajmują się szeroko rozumianą fantastyką. W tym roku po raz dwunasty, a po raz czwarty w Toruniu, zostaną przyznane nagrody dla najlepszych polskich utworów fantastycznych. Uhonorowani pisarze otrzymają pamiątkowe statuetki oraz nagrody pieniężne o łącznej puli 18 000 zł. Nagrodę wspierają: MKiDN, Wydział Filologiczny UMK w Toruniu, Copernicon, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Informacje o książkach nominowanych w roku 2019 znajdują się na stronie https://www.nagroda-zulawskiego.pl/o-nagrodzie/nominacje/nominacje-2019

Uroczystość wręczenia Nagrody poprzedzi panel Fantastyczne bestiarium (godz. 16.00, Sala Srebrna Dworu Artusa), w którym wezmą udział: Dariusz Brzostek (Wydział Filologiczny UMK), Monika Brzóstowicz-Klajn (UAM), Katarzyna Kaczor (UG), Adam Mazurkiewicz (UŁ), Maciej Wróblewski (Wydział Filologiczny UMK). Panel dyskusyjny poświęcony będzie naturze istot fantastycznych, które w powszechnym odbiorze traktowane są jako niezwykłe, budzące grozę i strach. W literaturze, filmie, komiksie i grach komputerowych fantastyczne bestie często wyrażają lęki współczesności. „Potworny” wygląd i „straszne” działania fantastycznych bestii nie tylko służą rozrywce, ale także odkrywają mroczne oblicze świata i ludzkości.

pozostałe wiadomości