KontaktFosa Staromiejska 3, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 3510
e-mail: Dziekanat_WF@umk.pl

Zmarł prof. dr hab. Janusz Kryszak

obrazek: fot.Archiwum prywatne]
fot. Archiwum prywatne

Profesor Janusz Kryszak zmarł 24 sierpnia 2019 roku. Odszedł po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 74 lat.

Profesor Janusz Kryszak urodził się 22 listopada 1945 r. w Bydgoszczy. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończył filologię polską, tu też się doktoryzował i habilitował oraz uzyskał tytuł profesora. Współtworzył toruńską polonistykę jako wykładowca, wieloletni dyrektor Instytutu Literatury Polskiej oraz kierownik Zakładu Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego. Pełnił funkcję redaktora naczelnego rocznika naukowego „Archiwum Emigracji” oraz Kierownika Pracowni Badań Emigracji.

Był wybitnym naukowcem, redaktorem prac naukowych, autorem licznych artykułów poświęconych polskiej poezji współczesnej oraz szkiców literackich. Doskonale pisał o poezji polskiej XX wieku, zwłaszcza o literaturze polskiej na Emigracji. Jego najbardziej znane książki to Katastrofizm ocalający. Z problematyki poezji tzw. Drugiej Awangardy, Urojona perspektywa, Poezja ziemi, Literatura złej chwili dziejowej, Rzeczywistość trzecia. Badał twórczość m.in.: Mariana Czuchnowskiego, Wacława Iwaniuka, Tytusa Czyżewskiego.

Jako poeta debiutował w roku 1970 tomikiem Widziadła gorejące (Gdańsk, Wydawnictwo Morskie). Jego poezja była tłumaczona na język rosyjski, angielski i niemiecki. Był laureatem Nagrody im. Stanisława Piętaka i Nagrody Fundacji im. N.W. Turzańskich w Kanadzie.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w sobotę 31 sierpnia 2019 r. o godzinie 14.00 na cmentarzu przy ul. Wybickiego w Toruniu.

pozostałe wiadomości