Pracownia Badań Kultury i Literatury Dziecięco-Młodzieżowej

Collegium Maius (pok. 214)

ul. Fosa Staromiejska 3

87-100 Toruń

Kierownik

dr hab. Maciej Wróblewski, prof. UMK

tel. (56) 611-35-29

e-mail: matej@umk.pl

Członkowie Pracowni

dr Tomasz Kalniuk

dr Elżbieta Kruszyńska

dr Marcin Lutomierski

mgr Aleksandra Szwagrzyk-Dalasińska

dr hab. Violetta Wróblewska prof. UMK

Cele Pracowni

1. Prowadzenie badań w zakresie kultury i literatury dla dzieci i młodzieży w perspektywie synchronicznej oraz diachronicznej.

2. Prowadzenie badań, w tym badań ankietowych i terenowych, w zakresie kultury dziecięcej i młodzieżowej w regionie.

3. Organizowanie współpracy z ośrodkami i centrami naukowymi kultury dziecięcej i młodzieżowej w Europie i USA.

4. Prowadzenie serii naukowej „Biblioteczka Dziecięca”.

5. Systematyczna organizacja konferencji naukowych ogólnopolskich i międzynarodowych, seminariów.

6. Organizacja warsztatów i odczytów popularyzujących kulturę i literaturę dla dzieci i młodzieży.

7. Organizacja spotkań z autorami tworzącymi sztukę (literaturę, teatr, film, komiks) dla dzieci i młodzieży.

8. Współpraca ze szkołami i instytucjami kulturalnymi, prowadzącymi w regionie działalność edukacyjno-wychowawczą.

Seria "Biblioteczka Dziecięca"

Sztuka dziecięca i młodzieżowa a nowe media, red. M. Wróblewski, E. Kruszyńska, A. Szwagrzyk, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2015.

Teatr i dramat dla dzieci i młodzieży, red. M. Wiśniewska, M. Wróblewski, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2016.

Andersenowskie inspiracje w literaturze i kulturze polskiej, red. H. Ratuszna, M. Wiśniewska, V. Wróblewska, Wydawnictwo Naukowe UMK, Toruń 2017.