Philologorum Colloquia

14, 15, 16 listopada 2017 r.
Zapraszamy na cykl wykładów profesora Valerija I. Tiupy  ,,Współczesna narratologia: stan aktualny i perspektywy rozwoju" (po rosyjsku):

1)      ,,Dyskurs narracyjny" - 14 listopada (wtorek), godz. 13:30

2)      ,,Tożsamość narracyjna" - 15 listopada (środa), godz. 11:30

3)      ,,Strategie narracyjne"- 16 listopada (czwartek), godz. 13:30

wszystkie spotkanie odbędą się w Collegium Maius, w sali im. L. Kolankowskiego (nr 307).

Valerij Igoriewicz Tiupa urodził się 26 października 1945 roku. W 1969 ukończył studia filologiczne w Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym (MGU), tam też doktoryzował się w roku 1974. W latach 1979-1980 odbywał staż na Uniwersytecie Paryskim (Sorbona) pod kierunkiem Julii Kristevej. W  roku 1990 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1992 tytuł profesora. Wykładał na uniwersytetach w Samarze, Lwowie, Kemerowie, Nowosybirsku, Bydgoszczy, Konstancji (jako visiting professor). Gościnnie prowadził też wykłady w Japonii, Wietnamie i Korei Południowej. Od 1998 roku jest profesorem Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego w Moskwie (RGGU), gdzie od 1999 roku kieruje Katedrą Poetyki Teoretycznej i Historycznej. W 2014 roku został uhonorowany tytułem zasłużonego profesora RGGU. Prof. Tiupa jest autorem ponad 350 publikacji naukowych w zakresie teorii literatury, teorii komunikacji i analizy dyskursu, komparatystyki, semiotyki oraz narratologii.