III Międzynarodowe Sympozjum "Polityka i społeczeństwo w świecie islamu"

Warszawa 20-21 października 2017 r.

Pracownia Języka i Kultury Arabskiej

Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Zakład Islamu Europejskiego

Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego

Katedra Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki

Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego

zapraszają do udziału w obradach

III Międzynarodowego Sympozjum

„Polityka i społeczeństwo w świecie islamu”

Warszawa, 20-21 października 2017 roku

Zaplanowane jako wspólna inicjatywa Pracowni Języka i Kultury Arabskiej UMK w Toruniu,  Zakładu Islamu Europejskiego UW oraz Katedry Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki UŁ międzynarodowe sympozjum poświęcone będzie problemom politycznym i społecznym świata muzułmańskiego w XX i XXI wieku. Wystąpienia, dotyczące rozmaitych części świata islamu – od Maroka po Azję Południowo-Wschodnią, włączając w to także muzułmanów poza tymi obszarami – analizować będą zagadnienia polityki wewnętrznej państw zamieszkiwanych przez muzułmanów oraz polityki zagranicznej i stosunków międzynarodowych, a także problemy związane z obecnością muzułmanów na Zachodzie.

W XXI wieku zauważamy bowiem, szczególnie po tzw. „Arabskiej Wiośnie”, zmiany pewnych paradygmatów w kwestiach zasadniczych dla rozwoju świata, w których wyznawcy islamu lub ci, którzy się na niego powołują, odgrywają rolę zasadniczą zarówno jako siła budująca, jak i destrukcyjna. Problemy te zostaną naświetlone z rozmaitych punktów widzenia, z zastosowaniem rozmaitych metodologii i perspektyw narodowych. Sympozjum ma charakter interdyscyplinarny, do udziału w obradach udało się nam zaprosić badaczy z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych, reprezentujących różne dziedziny i dyscypliny naukowe.

W 2017 roku jubileusz 20-lecia swojego istnienia obchodzi Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, dlatego jedna sekcja sympozjum poświęcona będzie dialogowi chrześcijańsko-muzułmańskiemu, który zyskuje na znaczeniu w obecnej sytuacji geopolitycznej i wobec migracji ludności muzułmańskiej do Europy.

Pełna informacja o wydarzeniu oraz szczegółowy program obrad dostępne są na stronie internetowej sympozjum: https://islamicsymposium.wordpress.com/