PROF. DR HAB. MIROSŁAWA BUCHHOLTZ, KIEROWNIK KATEDRY FILOLOGII ANGIELSKIEJ UMK, ZOSTAŁA PRZEWODNICZĄCĄ AMERYKAŃSKIEGO TOWARZYSTWA HENRY JAMES SOCIETY

Towarzystwo Henry James Society propaguje wiedzę na temat klasyka literatury anglo-amerykańskiej, organizuje konferencje, publikuje pismo "The Henry James Review". Strona internetowa The Henry James Society udostępnia w formie elektronicznej bogate zbiory materiałów dotyczących Henry'ego Jamesa, którego Pietro Citati w jednym ze swoich esejów określił jako ojca wszystkich tych, którzy opowiadają historie w czasach nowoczesnych.

Henry James Society powstało w 1979 roku. Inicjatorem był prof. Daniel Mark Fogel, który był też pierwszym redaktorem pisma "The Henry James Review".  Od 1996 roku redaktorem naczelnym pisma jest prof. Susan M. Griffin. Towarzystwo ma swoją siedzibę w Creighton University, Omaha, Nebraska, gdzie mieści się Centrum Badań nad twórczością Henry'ego Jamesa. Założycielem i dyrektorem Centrum jest prof. Greg W. Zacharias. Jest on także dyrektorem wykonawczym Towarzystwa. Towarzystwo organizuje własne konferencje co trzy lata i co roku uczestniczy w amerykańskich konferencjach ALA (American Literature Association), którego jest członkiem, oraz MLA.

Towarzystwu przewodniczą badacze o uznanym dorobku i renomie w skali międzynarodowej. Wśród byłych przewodniczących dominują Amerykanie, ale w historii Towarzystwa przewodniczącymi byli też pojedynczy badacze ze Szkocji, RPA i Włoch. Poprzednikiem prof. Mirosławy Buchholtz był prof. Michael Anesko z Pennsylvania State University i Harvardu.

Wkrótce ukaże się pierwszy w 2017 roku numer pisma "Litteraria Copernicana" poświęcony właśnie Henry'emu Jamesowi, a w nim artykuły, recenzje, wspomnienia o mistrzyniach, wywiady, recenzje, przekłady wierszy, zdjęcia i quiz. Zachęcamy do czytania: http://www.wydawnictwoumk.pl/search?query=litteraria+copernicana

Congratulations Ms. President!!!